Матка при вагітності

Період вагітності завжди відчувається жінкою як час незвичайних змін, повної перебудови роботи організму в ім'я збереження і виношування зростаючої в утробі матері нового життя. Запліднена яйцеклітина, остаточно закріпившись в матці, з часом класифікується як плід, а по мірі розвитку і вдосконалення перетворюється на дитинку, обриси якого можна цілком побачити при проведенні УЗД при вагітності на більш пізніх термінах.

Ріст і розвиток малюка позначаються на роботі всього організму матері, на роботі всіх його органів і систем. І, напевно, спочатку в усі час вагітності зазнає змін тимчасовий «будиночок» крихти — матка. Унікальний орган, продуманий природою для «поселення» і розвитку в ньому дитинку, за весь час вагітності змінюється дуже і дуже відчутно. Не дивно, що тема матка при вагітності цікавить досить велика кількість жінок — як вже відбулися матерів, так і вагітних жінок, і потенційних майбутніх матусь.

Зміни, що стосуються матки, починають відбуватися вже з першого моменту закріплення в матці заплідненої яйцеклітини. Як тільки вона впроваджується в стінку матки, організм моментально отримує відповідний «сигнал» про мобілізацію всіх сил і ресурсів для збереження такої ще тендітної нового життя. У місці, де відбулося закріплення яйцеклітини, матка при вагітності буде відрізнятися характерною опуклістю. Паралельно, і особливо в місці закріплення, і по всій стінці матка поступово стає набряклою, наповнюється рідиною, набухає. І, якщо до вагітності матка має грушоподібну форму і важить в межах 50-100 г, то міру розвитку малюка матка буде змінювати форму, збільшуючись у розмірах, і до кінця вагітності буде мати вагу близько 1000 р.

На перших місяцях матка при вагітності ще не збільшується до значних розмірів, так, щоб її можна було промацати при пальпації — це буде можливо зробити приблизно в третьому місяці вагітності, коли матка досягне приблизних розмірів голівки новонародженого. Форму ж матка при вагітності змінює кілька разів: спочатку з грушоподібної набуваючи форму кулясту (приблизно до 2-3 місяця), а потім аж до кінця вагітності зберігаючи форму яйцевидну.

Матка при вагітності в розмірах росте і розтягується безперервно, паралельно зростанню в ній малюка. Відбувається і поступове зміщення матки: якщо перші три місяці матка при вагітності знаходиться в черевній порожнині, на 4-му місяці дно її досягає рівня між пупком і лобком, до 5-го місяця — дно визначається на рівні пупка, а на пізніх термінах вагітності — нижнього краю грудини. До кінця вагітності матка піднімається так високо, що чинить тиск на діафрагму, утруднюючи дихання матері. Разом з тим, постійно збільшуючись у розмірах, матка при вагітності також тисне і на органи черевної порожнини: здавлює шлунок і кишечник, сечовий міхур. Цим і пояснюються часті для вагітності випадки запорів, появи печії, утруднень з травленням, прискорене сечовипускання.

Еластичні волокна матки під час виношування дитинчати розтягуються, розм'якшуються і розтягуються і зв'язки, що підтримують матку. У міру розтягування зв'язок, матуся може відчувати тягнуть відчуття в животі. Однак, ідентифікувати їх як результат розтягнення зв'язок і збільшення матки в розмірах необхідно за участю лікаря: тягнуть відчуття в нижній частині живота можуть вказувати також і на підвищений тонус матки, що загрожує передчасним перериванням вагітності.

Матка при вагітності відрізняється посиленою циркуляцією крові по пронизливим орган кровоносних судинах. Таким чином, малюк отримує необхідний кисень і поживні речовини, в зворотному ж напрямку по кровоносних судинах видаляються кінцеві продукти обміну. Після 35 тижня, коли малюк займе вже остаточне передлежання в матці, через деякий час жінка випробує деяке полегшення. Так, на 38 тижні, коли матка при вагітності досягає найвищого становища, дитинка зісковзує вниз, притискаючись до зовнішньої частини родового каналу і остаточно готуючись до подорожі в новий світ. У зв'язку з цим, матка опускається, тиск її на діафрагму зменшується, і дихати жінці стає вільнішою і легше.

Як правило, коли відбувається опущення матки, початку пологів слід чекати в найближчому часі — через 1-2 тижні. До цього моменту матка при вагітності важить вже близько 1 кг, і м'язи її вже деякий час несильно скорочуються. Так, вже до 20-22 тижня вагітності матуся може відчути так звані тренувальні перейми, а за кілька тижнів до вагітності — сутички помилкові. За допомогою таких скорочень матка при вагітності своєрідно тренується, готуючись до майбутніх пологів. Справжні ж сутички починаються після відділення слизової пробки, відходження вод — згідно з нормою, в терміні 36-40 тижнів.

Автор — Тетяна Аргамакова