Норма ХГЛ при вагітності

За весь період вагітності вам належить скласти багато різних аналізів. Деякі з них і не раз. Але коли лікар починає раз за разом призначати один і той же аналіз, жінка не на жарт насторожується … Таким багаторазовим аналізом може бути аналіз на рівень ХГЛ. Але в більшості випадків вперше його роблять ще на етапі діагностування вагітності. Адже це один з перших показників, за рівнем якого в сечі і особливо в крові можна судити про відбувся зачатті на самих ранніх термінах.

Що таке ХГЛ?

ХГЛ — хоріонічний гонадотропін людини. Це особливий гормон, який виділяє хоріон після імплантації заплідненої яйцеклітини в матку. Відповідно по його наявності або відсутності і за рівнем вмісту ХГЛ в крові можна визначити вагітність або її відсутність. Визначення рівня ХГЛ в період виношування дитини на різних термінах необхідно для виявлення патологій у розвитку плоду або для підтвердження нормально протікає вагітності.

Але рівень ХГЛ може бути завищений не тільки при вагітності і не тільки у жінок. Цей показник може свідчити про наявність певних захворювань. Також завищені показники за відсутності вагітності можуть залишатися протягом декількох днів після здійснення аборту.

Хоріонічний гонадотропін складається з альфа-і бета-частинок. Унікальною за своєю структурою є саме бета-одиниця, тому при діагностуванні вагітності здається аналіз крові на b-ХГЛ.

Визначення рівня ХГЛ в плазмі крові є дуже точним методом встановлення доконаного зачаття. Вже на 2-3 день затримки місячних ви можете провести дане лабораторне обстеження. Результат буде позитивним на 6-10 день після запліднення. Для більш високої точності рекомендується повторити аналіз і паралельно провести ультравагінальное УЗД.

До слова, домашні експрес-тести на вагітність також побудовані за принципом визначення рівня ХГЛ, але тільки в сечі, а не в крові. І слід сказати, що в порівнянні з лабораторним тестом крові цей набагато менш точний, оскільки рівень ХГЧ в сечі рази в два нижче того, що в крові.

Рівні ХГЛ при вагітності

Отже, після утворення хоріон починає виділяти цей самий гонадотропін, по зростаючому рівню якого ми й можемо судити про доконаний зачатті і розвитку вагітності. Це відбувається дуже швидко. У першому триместрі рівень ХГЛ збільшується в два рази кожні два дні, досягаючи свого піку на 7-10 тижнях. Після він починає поступово знижуватися, залишаючись практично на одному рівні в другій половині вагітності.

По тому, як швидко чи повільно зростає рівень ХГЛ, лікар може судити про нормально розвивається вагітності або процесах відставання. А на 14-18 тижні за цим показником можна визначити розвивається патологію. Так що аналіз на ХГЧ — ні що інше, як захід обережності. Ставтеся до нього спокійно.

Лікарський висновок ставиться на основі багатьох досліджень, але все ж рівень ХГЛ грає одну з найважливіших ролей. У чоловіків і невагітних жінок в нормі цей показник може становити до 5 мМО / мл, а в період вагітності, як ми вже говорили, він постійно змінюється.

Норми рівня ХГЛ при вагітності на різних термінах можна викласти в такій таблиці:

Тиждень вагітності

Норма ХГЛ, мОд / мл

1 — 2 тиждень

25 — 300

2 — 3 тиждень

1500 — 5000

3 — 4 тиждень

10000 — 30000

4 — 5 тиждень

20000 — 100000

5 — 6 тиждень

50000 — 200000

6 — 7 тиждень

50000 — 200000

7 — 8 тиждень

20000 — 200000

8 — 9 тиждень

20000 — 100000

9 — 10 тиждень

20000 — 95000

11 — 12 тиждень

20000 — 90000

13 — 14 тиждень

15000 — 60000

15 — 25 тиждень

10000 — 35000

26 — 37 тиждень

10000 — 60000

Відразу хочемо відзначити, що показники в нормі можуть відрізнятися від наведених у таблиці в залежності від різних факторів, у тому числі і від окремо взятої лабораторії і використовуваних у ній методів дослідження — кожна лабораторія має свою таблицю нормальних показників. Тому адекватну оцінку аналізу може проводити тільки кваліфікований лікар. Не варто робити цього замість нього.

Відхилення від норми ХГЛ при вагітності

Тим не менш, у ряді випадків показники рівня ХГЛ при вагітності можуть виходити за рамки норми в одну або іншу сторону. Зрозуміло, що це не є добре. Як підвищені, так і знижені показники ХГЧ свідчать про порушення в розвитку вагітності або про наявність якихось ускладнень.

Завищені показники ХГЛ при вагітності можуть свідчити про багатоплідної вагітності, токсикозі та гестозі, розвитку патології плода (наприклад, синдрому Дауна), а також виявлятися при цукровому діабеті жінки або при прийомі нею синтетичних гестагенів. Занижені показники спостерігаються при позаматкової вагітності, що завмерла або розвивається вагітності, загрозу викидня, затримці розвитку плода, хронічної плацентарної недостатності, істинному переношуванні вагітності.

Виходять за норму для конкретної тижня вагітності показники ХГЛ можуть спостерігатися при неправильному встановленні терміну вагітності.

Крім іншого, ХГЧ і зовсім може бути відсутнім в крові. Це можливо при позаматкової вагітності і при занадто ранньому проведенні лабораторного аналізу.

Слід також враховувати, що для отримання коректних даних до аналізу необхідно підготуватися і здати його правильно. Про це вам повинен розповісти лікар, але в загальних рисах необхідно знати, що аналіз на b-ХГЛ здається вранці натщесерце або в інший час доби, якщо перед цим ви нічого не їли і не пили, принаймні, протягом 4-6 годин . Кров на ХГЧ беруть з вени. Для більш високої достовірності тесту рекомендується виключити фізичні навантаження напередодні дослідження. Якщо ви приймаєте будь гормональні препарати, про це слід сказати співробітникові лабораторії і лікаря, який буде розшифровувати отримані дані.

Не насторожувати, якщо між 14 і 18 тижнями крім аналізу на рівень ХГЛ лікар призначить вам ще масу інших — це необхідно для діагностики або виключення можливого розвитку патології плода.

Нехай ваш ХГЧ буде в нормі!

Автор — Олена Кичак