Пульсація внизу живота при вагітності

З моменту постановки на облік ваш гінеколог буде придивлятися і прислухатися до вашого животика при кожному огляді. А вже ви тим більше будете спрямовувати на нього всю свою увагу. Кожна вагітна жінка з нетерпінням чекає округлення позиками, оцінює його форму, розмір і, звичайно ж, аналізує свої відчуття. Багатьох жінок насторожує пульсація внизу живота при вагітності, яку вони відчувають на різних термінах. Але сказати напевно, що це може бути, не можна. По-перше, причин можливо кілька, по-друге, пульсацією вагітні називають дуже різні відчуття: те, що для одних постукує, рухається, ворушиться або скорочується, для інших пульсує. Тому з питанням, що може означати пульсація внизу живота при вагітності, краще всього буде звернутися до вашого ведучому гінеколога. Ми ж розглянемо лише ймовірні причини цього дивного і в деяких випадках насторожує явища.

Привіт від малюка

Переважна більшість «бувалих» матусь запевнить вас у тому, що пульсація внизу живота під час вагітності є нічим іншим як Ікан плода. Лікарі підтвердять: малюки дійсно частенько гикають в материнській утробі. Це відбувається в результаті заковтування дитинкою навколоплідних вод: з 28 тижня він починає здійснювати ковтальні рухи, щоб після народження зуміти самостійно харчуватися і дихати. У процесі заковтування зміцнюються м'язи, удосконалюється травна система і шлунково-кишковий тракт крихти. Так що це свого роду тренування.

Гикавка плоду при вагітності супроводжується ритмічними посмикуваннями животика, ви відчуваєте скорочення м'язів. У всіх вона буває різною по тривалості — від декількох секунд до години. При цьому, як правило, здригається весь живіт, хоча ви можете відчувати «джерело» лише в нижній його частині. Гикавка плоду нерідко викликає дискомфортні відчуття у майбутньої мами, особливо, якщо вона часто повторюється і подовгу не припиняється. А деякі жінки і зовсім не відчувають ніякої гикавки: це пояснюється більш низьким порогом чутливості.

Утиск порожнистої вени

Друга і найбільш ймовірна причина відчуття пульсації внизу живота при вагітності не настільки зворушлива, як перша. Лікарі схиляються до того, що це пульсує порожниста вена, що проходить праворуч уздовж хребта. У залежності від положення тіла мами і дитинки порожниста вена може пережимає, що медики називають «синдромом здавлення нижньої порожнистої вени». Синдром починає проявлятися орієнтовно з 25 тижня вагітності, хоча може й раніше.

Як відомо, матка під час вагітності весь час зростає, збільшуючись по вазі і в розмірі. Малюк теж не відстає, і разом вони роблять певний тиск на низ живота. При цьому може ущемлятися нижня порожниста вена, по якій відбувається транспортування венозної крові — жінка відчуває пульсацію внизу живота, а при сильному здавлюванні може відчувати запаморочення, нудоту і навіть втрачати свідомість. Особливу тиск на вену відбувається, коли мама лежить на спині, через що лікарі закликають відмовитися від такої пози для сну і відпочинку вже з другого триместру.

Перше ворушіння плоду

Як ми вже говорили, пульсація в розумінні кожної з нас — це не завжди одні й ті ж відчуття. Є мами, які стверджують, ніби так вони вперше почули свого дитинчати. Так що не виключено, що і у вашому випадку пульсація внизу живота при вагітності виявилася першим ворушінням плода. Але, звичайно, тут багато що залежить від того, на якому ви зараз терміні.

Чи небезпечно це?

Більшість жінок здатне відрізнити ворушіння, гикавку дитини і пульсацію один від одного. Вони стверджують, що пульсація внизу живота в їх випадку — це точно не гикавка. Тоді, швидше за все, це все ж вена, в якій пульсує ваша ж кров, тобто ритм може збігатися.

Навіть якщо ви не знаєте, чому пульсує живіт, не будуйте зайвих здогадів. Найчастіше пульсація не представляє ніякої небезпеки. Між іншим, цілком імовірно, що ви настільки чутливі, що відчуваєте рух крові по судинах (адже обсяги переганяється за ним крові в цей час сильно збільшуються). Насчет Ікан плоду, то деякі лікарі стверджують, що його можна розглядати як показник нормального розвитку. А пульсування вени можна зупинити, змінивши положення тіла.

Тим не менш, є кілька маленьких «але». Намагайтеся все ж уникати здавлення нижньої порожнистої вени (не лягайте на спину). Якщо ікання (на вашу думку) малюка повторюється занадто часто і не припиняється занадто довго, і тим більше якщо від разу до разу його інтенсивність і тривалість наростають, то необхідно пройти додаткові обстеження, щоб виключити ймовірну гіпоксію плода (коли він відчуває нестачу кисню). Будь-які ваші сумнів може розвіяти лікар: не соромтеся і відвідайте його раніше планового огляду, якщо вас щось турбує. Якщо ж пульсація внизу живота супроводжується болем, то слід негайно звернутися до лікаря.

Нехай вас більше нічого не турбує! Будьте щасливі!

Автор — Олена Кичак